Szertech 5150

Pomysł na projekt brakującego odtwarzacza CD do wieży 51 pojawił się na początku 2017 roku. Najpierw stworzona została wersja slim odtwarzacza jednakże projekt nie przeszedł do fazy gotowego prototypu – nigdy nie został ukończony. Powodem zaprzestania prac była głównie strona wizualna projektu – nie pasował on w stu procentach do Radmora 5102. Projekt bazował na napędzie CD z komputera PC.

Nieukończona wersja slim:

Drugi projekt był już tym finalnym. Głównym założeniem było stworzenie odtwarzacza w pełni dopasowanego wizualnie do amplitunera 5102 oraz dodatkowo do pozostałych amplitunerów z serii 51. Rozłożyliśmy elementy na płycie czołowej tak aby „zgrywały się” z tymi w amplitunerze, dopasowaliśmy napisy zarówno merytorycznie, czcionką, rozmieszczeniem jak i stylistyką tak aby były jak najbardziej zbliżone do 5102.

Prace nad finalną wersją i prototyp:


Sensory powstały w dwóch wersjach – jako kopia zielonych „żarówkowych” z modelu 5100 oraz standardowych czarnych z późniejszych wersji amplitunera z zielonymi lub czerwonymi diodami na środku.
Panel przedni oraz boczki również mają dwie wersje – pierwsza dopasowana do 5102 (wąski panel) a druga do 5100 (szeroki), odtwarzacz powstał w dwóch standardowych kolorach – srebrnym i czarnym.
Monokit odtwarzacza to słynny CDM4 Philipsa spotykany chociażby w Diorach CD502 czy Eltrach CD360, do dzisiaj można go kupić nowego w Chinach z leżaków magazynowych.
Odtwarzacz posiada funkcję sterowania z pilota – używa standardowych kodów więc większość uniwersalnych pilotów będzie działać. Po skończeniu projektu 5130 (magnetofonu jednokasetowego) rozpoczniemy prace nad 5180 – dedykowanym pilotem.

Skończony odtwarzacz z sensorami starszego typu:

Skończony odtwarzacz z sensorami nowszego typu:

Skończony odtwarzacz w czarnej wersji:

Po jakimś czasie wpadliśmy na pomysł dołożenia zegarka który przy wyłączonym odtwarzaczu będzie pokazywał godzinę. W tym celu musieliśmy zaprojektować nową płytkę wyświetlacza i zmienić wyświetlacz na model nowego typu który jest bardzo łatwo dostępny. Modyfikacje te spowodowały dość spore zmiany elektroniczne względem oryginalnej wersji odtwarzacza 5150, nowe funkcjonalności są sterowane mikrokontrolerem ze specjalnie napisanym do tego celu programem. Funkcję wyświetlania godziny można wyłączyć przyciskiem z tyłu odtwarzacza, tam też są umieszczone przyciski od ustawienia godziny. Dodatkowo dodaliśmy także możliwość zmiany natężenia podświetlenia wyświetlacza.

Prototyp nowej płytki wyświetlacza (zegarek):

Finalna wersja nowej płytki podczas składania:

W październiku 2019 roku skończony został pierwszy egzemplarz odtwarzacza z nowym wyświetlaczem i zegarkiem.

Krótkie przedstawienie działania oraz zdjęcia pierwszego skończonego egzemplarza w wersji z nowym wyświetlaczem i zegarkiem: